Dlaczego agencje coraz rzadziej oferują rozliczenie za frazy (pozycje)?

Istnieje wiele sposobów na rozliczanie się z agencjami SEO. Do najpopularniejszych należy stały ryczałt miesięczny. Zdecydowanie rzadziej wybiera się płatności za pojawienie się strony na wybraną frazę na pierwszej stronie wyszukiwarki. Czym jest to spowodowane?

Płatność za frazy – czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Rozliczenia na podstawie pozycji fraz w Google to opcja, która stopniowo odchodzi w zapomnienie. Choć model charakteryzuje się transparentnością, agencje SEO nie polecają go swoim klientom. Dlaczego?

  1. Algorytmy Google stale się zmieniają

Internetowy gigant bardzo rzadko wydaje komunikaty na temat aktualizacji algorytmów, a jeśli już publikuje jakieś informacje, to z reguły są one bardzo ogólne. Działania SEO należy więc, w dużej mierze opierać na testach oraz hipotezach. Specjalista zajmujący się pozycjonowaniem nie jest w stanie ze 100% pewnością stwierdzić, kiedy dane słowo kluczowe pojawi się w tzw. topach.

  1. Brak możliwości modyfikacji fraz

Decydując się na rozliczenie za frazy, masz ograniczone opcje związane z wprowadzaniem ewentualnych zmian w założeniach kampanii. W przypadku abonamentu sytuacja wygląda zupełnie inaczej – kiedy specjalista SEO odkryje słowa kluczowe o dużym potencjale, strona zyskuje większe szanse na wzrost pozycji. Trzymanie się sztywnych ram rzadko przynosi dobre efekty.

  1. Niestabilność pozycji

Do minusów kampanii za efekt należy również zagrożenie związane z otrzymaniem kary za działania sprzeczne z wytycznymi Google. Koncentracja na kilku frazach może zostać potraktowana jako próba manipulowania algorytmem, co grozi spadkiem pozycji.

Rozliczenie za frazy a abonament

Stała miesięczna opłata to opcja dająca znacznie więcej możliwości. Wybierając taki wariant, właściciel strony zyskuje pewność, że witryna jest pozycjonowana zgodnie z zaleceniami Google. Model charakteryzuje się też wyższą efektywnością (związaną m.in. z możliwością modyfikacji fraz). Reasumując, abonament to zdecydowanie lepsze i elastyczniejsze rozwiązanie.

Polecane posty

Zostaw komentarz

abonament czy ruch?